Tepelná čerpadla

Panelové domy v České republice byly a ve většině jsou, vytápěny z centrálního zásobování teplem. Centrální zásobování teplem (tzv. výtopny či teplárny) byly převedeny v procesu privatizace do soukromých společností nebo zůstaly ve společnostech, které mají dohled města ve kterém se nacházejí. Důležitá však je snaha těchto společností, na úkor zákazníků, tento systém co nejrychleji rekonstruovat, zvyšovat maximálně ceny a v budoucnu při nízkých nákladech pobírat co nejvyšší zisk..

Jednou z daších alternativ mimo centrální vytápění, plynového kotle či kotle na plynová paliva jsou tepelná čerpadla. Samozřejmě jde o mnoho modernější a úspornější technologie, než výše uvedená zařízení.

Jsme svědky téměř nehorázného zvyšování ceny za GJ ( jednotka spotřeby tepla ) a úporného boje těchto společností proti odpojování skupin zákazníků ( panelových domů ). V tomto boji jsou na straně energetických společností i orgány měst, které vlastní v těchto společnostech podíly a teplárenské monopoly ochraňují. Jaké jsou tedy konkrétní výsledky vztažené k dnešním cenám. Nutno jasně definovat datum této informace, protože i lokální zdroje potřebují plyn nebo elektřinu.

 Každý panelový dům hledá možnost, jak vydat méně prostředků za vytápění. Pochopitelně prvním opatřením je zateplení budovy. Dalším však je přímo princip vytápění budovy. Jediným efektivním řešením v současné době je tepelné čerpadlo vzduch / voda. Toto teplo a teplá voda je vytvářena, ne za více než 300 Kč / GJ a hlavně s maximálním ohledem na ekologii !

 Snížená hlučnost, minimální vibrace, vysoká účinnost a samozřejmě dlouhá životnost jsou další klady této technologie. Cena tepelných čerpadel, akumulačních nádob a zásobníků teplé vody se například pro panelový dům o 40 bytech pohybuje kolem 1,8 mil. Kč na klíč.

Návratnost investice závisí na cenách z centrálního zdroje tepla (CZT) a pohybuje se v rozmezí 3,5 roku (při ceně 750 Kč / GJ) až 7 let (při ceně 550 Kč / GJ). Životnost tepelného čerpadla je 20 let. 

 Proč tepelná čerpadla do paneláku?

  • Pomocí tepelného čerpadla vyrobíte 1 GJ za cenu pohybující se kolem 250 - 300 Kč
  • Cena tepla z CZT se bude rychle zvyšovat
  • Odpojení od CZT je zatím možné a legální
  • Čím více poroste cena energií, tím vyšší budou i úspory

 

 Cena tepla z CZT se bude rychle zvyšovat, protože …

  • Teplárnám se ukončují smlouvy na uhlí a nová cena za uhlí je až dvojnásobná
  • Díky zateplování a postupnému odpojování panelových domů se snižuje odběr tepla, fixní náklady teplárnám však neklesají. To se projevuje ve zvyšující se ceně za prodaný GJ tepla.
  • Od roku 2016 vstoupí v Evropské unii do platnosti nové emisní limity a teplárny musí mohutně investovat do nákladných filtrací. To se také samozřejmě následně započte do ceny tepla.
Fotogalerie

Poptávkový formulář

Pole označená hvězdičkou jsou povinná!